שתלים על פני תותבות - מרכז השתלה בזאלית

שתלים על פני תותבות

שתלים על פני תותבות

חוסר בשיניים יכול להוביל לקושי בלעיסה ובדיבור ולפגיעה במראה פנים אסתטי. עם ההתפתחויות בתחום הרופאה ורפואת השיניים בפרט, נכנסו שיטות טיפול חדשניות ומתקדמות, בין הבולטות שבהן – השתלת שיניים ( שתלים על פני תותבות ), אשר הפכה בקרב רבים לפתרון מועדף לבעיית מחסור בשיניים על פני תותבות.

השתלות שיניים – יתרונות לעומת תותבות או גשר

כיום השתלת שיניים מהווה את הפתרון המועדף על פני רוב המטופלים, צעירים כמו גם מבוגרים. אין זה מפתיע בהתחשב ביתרונות הרבים של שתלים על פני תותבות  בין היתר, ניתן למנות את היתרונות הבאים :

  • שתלים על פני תותבות מהווים פתרון קבוע, הקרוב ביותר לשיניים טבעיות. שתלים דנטליים יכולים להחזיק מעמד לאורך שנים רבות, ולמעשה לאחר שהעצם נבנית סביב השתל, הוא הופך חלק בלתי נפרד מגופו של המטופל.
  • מראה ותחושה טבעיים – שתלים על פני תותבות מספקים פתרון שנראה טבעי לחלוטין וכתוצאה מכך תורמת לתחושה טבעית ולביטחון עצמי בהתנהלות היומיומית. לאחר השתלת שיניים ניתן לדבר, לאכול ולחייך בפה מלא. במקרה של תותבות, לעיתים התוצאה פחות מוצלחת מבחינה אסתטית, כאשר נותר רווח נראה לעין בין השיניים. באשר לתותבות נשלפות, מטופלים רבים מתקשים להסתגל אליהן, חשים חוסר נוחות ותחושת גוף זר בפה, וחוששים מפני תזוזה של התותבות בעת אכילה או דיבור.
  • שמירה על יכולות הלעיסה – שתלים דנטליים מתפקדים כשיניים לכל דבר, בעוד שתותבות מחזירות רק כ-10 אחוז מיכולת הלעיסה הטבעית. מעבר לחוסר הנוחות ולאי היכולת ליהנות מן המזון, הפגיעה ביכולת הלעיסה מובילה לתזונה לקויה ולבעיות עיכול.
  • שמירה על עצם הלסת – מחסור בשן מוביל להתדלדלות הדרגתית של עצם הלסת בגלל חוסר שימוש. תותבות נשלפות משיבות רק כעשירית מיכולת הלעיסה של המטופל, ולכן אינן מאפשרות שימור של העצם. לעומת זאת, שתלים דנטליים מתפקדים כשיניים לכל דבר. הם יוצרים לחץ על העצם בעת לעיסה ועוזרים לשמור על עצם חזקה.
  • שמירה על שרירי לסת חזקים – פגיעה ביכולת הלעיסה מובילה עם הזמן גם להיחלשות שרירי הלעיסה ומתח השריר. כתוצאה מכך יכול להיווצר מראה שקוע בלחיים. בעוד השתלת שיניים שומרת על יכולת הלעיסה הטבעית, תותבות מובילות ליכולת לעיסה נמוכה יותר.
  • שמירה על מצב השיניים הסמוכות – השתלת שיניים אינה משפיעה לרעה על מצבן של השיניים הסמוכות, ושתל דנטלי אף תורם לשמירה על בריאותן. שן תותבת יוצרת לחץ מופרז על השיניים הסמוכות שתומכות בה וכתוצאה מכך יתכן אובדן השיניים הללו בשלב מוקדם.

אחוזי ההצלחה הגבוהים של תהליכי השתלות שיניים ומגוון השיטות מקלים על מטופלים רבים לבחור בהשתלת שיניים על פני פתרון התותבות. רבים בוחרים לעבור השתלות שיניים ביום אחד במטרה לחסוך תהליך השתלה מסורתי אשר יכול להתפרש על פני מספר מפגשים לאורך חודשים ארוכים. שיטת השתלת שיניים בהרדמה מלאה עוזרת לסובלים מחרדה דנטלית קיצונית לעבור את הטיפול.

ובכל זאת, ישנם מקרים בהם מטופלים אינם יכולים לעבור השתלת שיניים מסיבות בריאותיות ונזקקים לתותבות, אם כי כיום גם למטופלים שנאמר להם כי הם מחוסרי עצם ברמה קריטית שאינה מאפשרת השתלת שיניים רגילה, נמצא כיום פתרון שרבים מעדיפים על פני תותבות בדמות השתלה בזאלית. מעבר לכך, מטופלים עם משאבים כלכליים מוגבלים בוחרים בתותבות היות ומדובר בפתרון זול יותר מהשתלת שיניים.