השתלת שיניים גם ביום אחד - הדרך עוברת בבזאל קליניק

השתלת שיניים גם ביום אחד

השתלת שיניים גם ביום אחד

אנשים רבים מזלזלים בחשיבות של שמירה על בריאות הפה והשיניים, ודוחים טיפולי שיניים נדרשים, ובכלל זאת השתלות שיניים הנדרשות לרוב עקב מחסור שיניים בפה. בעבר, השתלת שיניים הייתה תהליך ארוך, מסורבל ובעל פוטנציאל לסיבוכים, אולם פיתוחים וטכנולוגיות חדשות כיום מסייעים לרופאים לבצע טיפולים מתקדמים דוגמת השתלת שיניים גם ביום אחד.

חשוב לדעת כי השתלת שיניים ביום אחד הינה טיפול מורכב אשר מבוצע תחת הרדמה מלאה או סדציה (טשטוש עמוק). לכן, יש לעבור בדיקה במטרה לוודא כי האדם המעוניין בטיפול כשיר להרדמה.

קריטריונים חשובים לבדיקת התאמה השתלת שיניים גם ביום אחד

מעבר לבריאות כללית טובה ולהימנעות מדברים שעלולים להקשות על קליטת השתלים דוגמת עישון, צריך המועמד להשתלה לעבור מספר בדיקות על מנת שהוא עומד בקריטריונים חשובים, כגון:

  1. מצבם הכללי של הפה והחניכיים צריך להיות טוב. מי שסובל מדלקות חניכיים כרוניות או פטרת לדוגמא נמצא בסימן שאלה לגבי התאמתו לטיפול.
  2. המטופל צריך להיות אדם שאיננו סובל מבעיות דימום ושלא מטופל במדללי דם. בדיקת קרישת דם הינה הכרחית לפני טיפול השתלת שיניים גם ביום אחד.
  3. מצב העצמות בלסת יכול גם הוא להוות קריטריון לכשירות המטופל לעבור השתלת שיניים ביום אחד. היות והשתלים החדשים אמורים להיות מועמסים על גבי עצמות הלסת, יש לוודא שצפיפות העצם ומצבן האנטומי של עצמות הלסת טובים. נכון שמצבים של רככת בעצמות הלסת הם נדירים, אך עדיין זו בדיקה הכרחית על מנת לקבל אישור לעבור השתלת שיניים גם ביום אחד.
    חשוב לדעת שגם למקרים של מחסור בעצם יש כיום פתרונות דוגמת השתלה בזאלית, שיטת השתלת שיניים למחוסרי עצם אשר מתבצעת ללא הרמת סינוס או בניית עצם, ומאפשרת השתלת שיניים ביום אחד, גם למטופלים מחוסרי עצם.                                                                                 

השתלת שיניים גם ביום אחד בעקבות טראומה

ישנם מקרים בהם נדרשת השתלת שיניים באופן דחוף, כמו במקרים של פגיעת טראומה. מי שזקוק להחלפת שן קדמית, שן חותכת או ניב, בדרך כלל מגיע לטיפול בעקבות טראומה, כמו שבירת שן בתאונה או עקב מכה, ולא לאחר אובדן שן עקב מחלה. כאשר אכן מדובר על אנשים ללא בעיות בריאות בפה, והיות ואזור השיניים הקדמיות חשוף להרבה זיהומים, לרוב מתבצעת השתלת שיניים ביום אחד.

כמו כן, קיימים סוגי השתלות שיניים בהם ישנה עדיפות לשיטת השתלת שיניים ביום אחד כמו במקרים של החלפת הלסת במלואה או החלפת שיניים קדמיות. במקרים כאלו יש צורך לסיים את הטיפול באותו היום, שכן אי אפשר לשחרר לביתו אדם עם לסת שאינה מתפקדת.