השתלת עצם והרמת סינוס בלסת - בזאל קליניק

השתלת עצם והרמת סינוס בלסת

השתלת עצם והרמת סינוס בלסת

דרך ארוכה עברה רפואת השיניים מהשיניים התותבות המונחות בכוס לצד המיטה ועד שתלים דנטליים המתפקדים כשיניים מקוריות לכל דבר. השתלת עצם והרמת סינוס בלסת הפכו כיום לאחד ההליכים הכירורגיים הנפוצים ביותר במרפאות השיניים ברחבי העולם.

על מנת להשתיל את השתל הדנטאלי יש צורך בעצם הלסת שתאחז בו. חיבור של העצם לפני השטח של השתל יכול להחזיק אותו לאורך שנים. אך מה עושים כאשר חסרה עצם לסת להחזיק את השתלים?

יש סיבות רבות ומגוונות שיכולות להוביל לשחיקה והיעלמות של עצם הלסת:

  • נסיגת חניכיים – אצל אנשים עם מחלות חניכיים אחיזת השן יורדת עד כדי כך שיש צורך בעקירת השן.
  • דלקות חוזרות ונשנות סביב שורשי השיניים – ציסטות ומורסות הם הגורמים לדלקת לכרסם בעצם הלסת.
  • תותבות – לבישה לא נכונה של התותבות, ובמיוחד כאלו שאינן מותאמות היטב, גורמת לספיגה של עצם הלסת.
  • זקנה – ככל מערכות הגוף, גם הלסת נשחקת עם השנים ונעלמת.
  • עקירות שיניים – לרוב, לאחר עקירות שאינן מלוות בהשתלות שיניים, קיימת נסיגת עצם מרובה בשנה הראשונה.

כיום קיימים גם פתרונות כאשר יש צורך בהשתלות שיניים למחוסרי עצם. אלו יכולות להתבצע בעזרת השתלת עצם והרמת סינוס בלסת אך תלוי במצב הספציפי של המטופל, או בשיטה של השתלה בזאלית, אשר מתבססת על עצם הלסת הבזאלית ולכן אינה מצריכה הרמת סינוס והשתלת עצם כלל ומקצרת תהליך שיכול להתארך עד כדי שנה לתקופה טיפול של שבועיים בלבד. למעשה, הודות לשיטה הבזאלית, ניתן לבצע השתלות שיניים ביום אחד, ולצאת עם שיניים זמניות, אשר מוחלפות כעבור כ-14 יום בשיניים הקבועות.

השתלת עצם והרמת סינוס בלסת מאפשרת להוסיף עצם במקום בו היא חסרה, כשלב מקדים לפני השתלה, אם כי ישנם מקרים בהם מבוצעים השתלות שיניים באותו טיפול. השתלת עצם ממקור עצמי, כלומר לקיחת עצם ממקום אחר בגוף המטופל עצמו, הינה תמיד הפתרון המועדף, מכיוון שהסיכוי לדחיית השתל אינו קיים, וסיכויי הצלחת הטיפול גבוהים ביותר. החיסרון שבפתרון זה הוא הצורך בניתוח במקום אחר בגוף המטופל לשם הוצאת העצם, וכבכל הליך כירורגי יש בו סיכונים וצורך בזמן התאוששות. כמו כן, יש מגבלה בנוגע לכמות העצם שניתן להוציא. לרוב כאשר בוחרים בעצם ממקור עצמי, תילקח עצם מן הלסת, האגן או הגולגולת של המטופל.

תחליפי עצם

במידה ואין אפשרות או כדאיות בשימוש בעצם ממקור עצמי, ישנם מספר אופציות של תחליפי עצם ממקור חיצוני, אשר מהווים למעשה תשתית זמנית עליה נבנית עם הזמן עצם  טבעית:

  • תחליפי עצם מן החי שמקורם בתרומות איברים של בני אדם.
  • תחליפי עצם מן החי שמקורם בבעלי חיים.
  • תחליפי עצם שמיוצרים מחומרים סינטטיים.

כאשר מדובר על תחליף מן החי, בין אם מן האדם או מבעל חיים, יש צורך לעבד את החומר באופן מכני, כימי ותרמי כדי למנוע מצב בו יעברו לאדם אשר עובר השתלת עצם מחלות כלשהן או שתיווצר תנגודת חיסונית.